Ma indul a kereskedés a Facebook papírjaival, befektetők százmilliói várják nagy kíváncsisággal, hogy mi fog történni, érdemes-e esetleg itt beszállni, ha igen, mennyi időre, mikor kell eladni, és még sorolhatnám. Tekintettel arra, hogy a bevezetés mérete és az érdeklődés hatalmas, a piaci résztvevők tízezreinek a pillanat hevében eldöntött lépései bármelyik irányban arrébb lökhetik a kurzust, igazán jó akciótervet nem lehet letenni az asztalra. Meg lehet viszont vizsgálni, hogy más hasonló, a jelenlegi divathullámban bevezetett cégek esetén mi történt.
Megnéztem mi történt a sokszor emlegetett mostanában bevezetett közösségi papírokkal az első 80 kereskedési napon. A kép nehezen lenne biztatónak nevezhető. A részvények többsége már az első napokban esni kezdett, és az első szűk hónapot jellemzően ezzel töltötte. Ezt követően szinte mindegyik papír piacán valamekkora visszarendeződés volt megfigyelhető, de a többség nemhogy a nyitást követő pozitív tartományba nem tudott visszatérni, hanem jelentős veszteségeket szenvedett el. A meglévő részvényesek egy része inkább eladásokra használta fel ezt az időszakot, és a spekulánsok is hamar kiábrándultak ezekből a részvényekből. Ugyanakkor tény, hogy mindegyiknél volt már viszonylag hamar egy felívelő szakasz, amelyet sokan kihasználhattak.
Az első néhány nap mindig nagyobb napon belüli volatilitást hoz magával. Az alábbi ábrán a kereskedési napok maximuma és minimuma közötti eltérés százalékos mértéke látható a nyitó ár arányában. Látható, hogy mindig az első nap a legőrültebb, és utána gyors csillapodás jön, ami persze még mindig relatív nagy sávot jelentő napokat mutat, főleg más cégekhez, vagy akár a későbbi időszakhoz viszonyítva. Mindkét grafikon azt a véleményt erősíti bennem, hogy érdemes az első napokat megvárni, és később vásárolni (ha mindenképpen szeretnél venni), mert a megnyugvás valamivel értelmesebb árakat hoz a piacra, továbbá a Facebook esetén valószínű, hogy néhány hónapos emelkedő szakasz, kisebb-nagyobb eufória is eljön majd a piacra, de ez valószínűleg csak pár hét után történik meg.
Érdemes fordulatra utaló jeleket keresni, ha már valaki long pozícióban van. Ez lehet egy ún. Doji, amely közel azonos nyitó és záróárat jelent egyazon napon, miközben felfelé és lefelé is nagy utat jár be az árfolyam. Fontos mellé a magas forgalom (az erős kezek elkezdték erősen szórni a részvényt), továbbá a másnapi megerősítés lefelé nyitással és eséssel.
A másik hasonló japángyertya alakzat a "Shooting Star" (Hullócsillag), amelynél a nap eleji eufóriát a nap végére durván erősödő eladói nyomás váltja fel. A megerősítés itt szintén fontos.
Még egy fontos tényező van, amit nyilván nem az első napokban, de pár hónap távlatában érdemes figyelni, Ezzel kapcsolatban érdemes meghallgatni az alábbi hanganyagot (klikk a Play gombra!)
Ennyit még utoljára a részvény bevezetése előtt, mostantól minden a piac megítélésén múlik. A Blog nem ér véget, de ezentúl ritkábbak lesznek a bejegyzések. Az, hogy mennyire, az eseményektől függ, de valószínű, hogy idén havi 1-2 cikk lesz majd itt olvasható. Addig is érdemes hasonló - korántsem csak Facebook-al, vagy akár közösségi oldalak papírjaival foglalkozó - tippekért, stratégiákért feliratkozni a Magas Hozamcélú Befektetések Magazinra, amelyet díjmentesen küldök email-en, illetve nemcsak ennek a blog-nak, hanem a folyamatosan működő Facebook oldalt is követni.
Ha kérdésed van, tedd fel őket itt a hozzászólások között!